Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek natomiast zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje multum kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna fabrykacja odpadów nieulegających biodegradacji, brak odpowiedzialnego zarządzania odpadami zaś recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu przygoda w BBC News… katalog ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnimi czasy (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy kierować uwagę na nasze anturaż oraz rozpoznawać rozumieć doniosłość człowieka tudzież jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są przez cały czas w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, żeby zniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów natomiast zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego także produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, który prawdopodobnie http://www.zuchowicz.eu zamienić różne niezrównoważone tudzież kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne aktualnie odkąd jakiegoś czasu, odkąd lat 50. ubiegłego wieku, a dobrze zbudowany się tanie oraz przyjazne dla środowiska.

Obecnie brystol jest wykorzystywana w wielu branżach, od czasu opakowań po budownictwo, zaś jest wyjątkowo znana ze swojej wytrzymałości tudzież integralności strukturalnej, i i umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem w celu przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – być może egzystować po raz drugi wykorzystana lub poddana recyklingowi w stosunki od momentu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość a sztywność – kunszt aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, tak aby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie tudzież przemysłowych operacjach nawijania. W zależności odkąd zastosowania i funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie a tuby mogą znajdować się zaprojektowane tak, by uzyskać http://www.kacperek.eu potrzebny rozmiar, wytrzymałość a spójność gwoli wielu zastosowań przemysłowych zaś budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo spośród faktu, że moc papieru ulega pogorszeniu u dołu wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego aplikowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z powodu niezwykle wydajnej a pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy w tej chwili w stanie fabrykować tekturowe tuby, które są specjalnie zabezpieczone przedtem przenikaniem wilgoci. Ta mechanika pozwoliła na eksploatacja tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność natomiast potęga strukturalną, które spełniają wymagania tudzież pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują teraz szerokie http://www.wyroba.eu używanie w projektowaniu tymczasowych względnie półtrwałych konstrukcji, takich podczas gdy przestrzenie wystawiennicze a rozrywkowe, domy, schroniska, tudzież nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od czasu lat 50-tych XX wieku, głównie aż do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są dodatkowo tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów zaś podobnych konstrukcji.

Chociaż obecnie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na możliwość ich recyklingu tudzież zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów zaś rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co może dać możliwość budowę tanich oraz zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie spełnić wymagania światowe potrzeba posiadania na tanie budowlanka mieszkaniowe zaś konstrukcje.