Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek tudzież zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje bez liku kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna praca odpadów nieulegających biodegradacji, nieobecność odpowiedzialnego zarządzania odpadami zaś recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu awantura w BBC News… komput ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero niedawno (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze środowisko tudzież rozpoznawać zdawać sobie sprawę wpływ człowieka natomiast jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są cały czas w toku. Jednak między wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, tak aby ograniczyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów oraz zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego podobnie produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, który może http://www.zuchowicz.eu dać w zamian różne niezrównoważone oraz kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne w tym momencie od czasu jakiegoś czasu, od czasu lat 50. ubiegłego wieku, a barczysty się tanie oraz przyjazne gwoli środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, odkąd opakowań po budownictwo, oraz jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości natomiast integralności strukturalnej, zaś oraz umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – może istnieć ponownie wykorzystana czy też poddana recyklingowi w zależności odkąd potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość natomiast sztywność – rzemiosło aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, tak aby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie natomiast przemysłowych operacjach nawijania. W związki od czasu zastosowania tudzież funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie a tuby mogą znajdować się zaprojektowane tak, iżby być w użyciu http://www.kacperek.eu konieczny rozmiar, potęga oraz integralność w celu wielu zastosowań przemysłowych i budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, iż siła papieru ulega pogorszeniu pod spodem wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego aplikacja w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, przez wzgląd wybitnie wydajnej a pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy w tej chwili w stanie fabrykować tekturowe tuby, które są zamierzenie zabezpieczone przedtem przenikaniem wilgoci. Ta inżynieria pozwoliła na wykorzystanie tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność i siła strukturalną, które spełniają wymagania a pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują aktualnie szerokie http://www.wyroba.eu stosowanie w projektowaniu tymczasowych albo półtrwałych konstrukcji, takich podczas gdy przestrzenie wystawiennicze oraz rozrywkowe, domy, schroniska, tudzież nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od momentu lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są plus tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów a podobnych konstrukcji.

Chociaż w tym momencie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na możliwość ich recyklingu natomiast zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów i rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co może dać możliwość budowę tanich oraz zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie spełnić wymagania światowe potrzeba posiadania na tanie usługi budowlane mieszkaniowe tudzież konstrukcje.